2008. Májusa. Az ezer forintos belépő(három napra) és több tucat neves előadó függvényének eredménye robbanásszerű népszerűséget, és nagy tömeget vonzott Várpalotára, melyre még a szervezők sem számítottak. A 70.000 főt kóstáló fiatal és veterán fesztiválozó, és az optimális időjárás révén a PaFe automatikusan írta bele magát a hazai fesztiválok képzeletbeli nagykönyvébe. Az egyetlen negatívum a szervezés részéről a bónrendszer volt, melyet az aprópénzhiány kiküszöbölésére találtak ki. Nem jött be. Miért is? Mert a bónok mezei papírcsikra voltak nyomtatva, amit csak az nem hamisított, akik nem akarta. Gyakorlatilag ingyen ehetett és ihatott bárki, akinek volt egy kis vér a pucájában, hogy megjátssza a szkenner-nyomtatóval való hazárdírozást.
A következő év májusában már mindenki lázban égve várta, és számolta vissza a napokat a közelgő Pannónia Fesztiválig, melyet az előző évi statisztikák után még nagyobbra terveztek. Több színpad,több nap, több szolgáltatás, több stílusréteg bemutatása, s ezzel párhuzamosan a jegyár is növekedett, több mint a duplájára, ám így is sokezerrel olcsóbb volt mint más fesztiválok napijegye. (!!!) A nagyszínpados felhozatal erősen hajazott az előző évire, sőt, mondhatni ugyanaz volt. Persze ez sok helyen ugyanígy van, hiszen minek is kockáztassák az tavalyi jól bevált repertoárt. És itt már tudni lehetett, hogy ki lesz úr, aki majd diktál. A pénz. Drága sör, és ételek, a röviditalokról nem is beszélve. További negatívumként pedig annyit hogy a biztonsági szolgálat mindenhol volt, csak ott nem ahol igazán szükség volt rájuk. Tömeges telefon és más értéktárgy lopások, félholtraverések, eközben tízesével ugráltak át az emberek a kerítéseken, megúszva a nem túl drága belépőt. A bejáratnál az utolsó napraforgómagig elkoboztak mindent a látogatóktól, hogy azok majd bent költsék el a ropogós bankókat. A látogatottság meghaladta a 100.000 főt, melynél már beszélhetünk kis hazánk egyik legnépszerűbb rendezvényéről, ám ennek ellenére a higiéniai ellátás és a sátorozási lehetőség egyenlő volt a nullával. Körülbelül 40 toi-toi wc, egy zuhanyzó. Százezer emberre.
És elérkeztünk az idei évhez. Valamikor január végén, elkezdett terjengeni a hír, hogy a fesztivál idén elmarad. Egészen addig kacsának tűnt az egész, mígnem hivatalos hírportálok és források meg nem erősítették s tényként szaladt tova az éterben. Az ok-okozat a várpalotai önkormányzat és Mázló Imre főszervező félresikerült megegyezéséből született, ami arra épült, hogy a 2 év ingyenes területhasználat után illene a fesztiválnak némi honoráriumot fizetni, főleg ekkora profit mellet. A fáma 4 millió forintról szólt volna, ám a szervezés ezt irreálisan nagy összegnek tartotta, melyet semmikép nem tud kitermelni a “gondosan” összeállított üzleti modell mellett. Habiszti. Ezenfelül az önkormányzat a fesztivál bevételének 5%-át szerette volna megkapni, melyet különböző városi fejlesztésekre és egyéb dolgokra költött volna. Mázló nemleges választ adott a kérésekre, Katona Csaba – Várpalota alpolgármestere – pedig nem engedett a huszonegyből, így elkerülhetetlen volt, hogy a fesztivál székhelyét egy új városba helyezzék át. A tárgyalások hetekig folytak, ám nem jutottak egyről a kettőre. Németh Árpád – a város polgármestere – megígérte, hogy minden tőle telhetőt megtesz, hogy a fesztivál itt maradjon, nevet és turisztikai forgalmat szerezve Várpalotának. A múlthéten újabb tárgyalás vette kezdetét a tanácsban, és végre egy olyan döntés született, mely mindkét félnek kedvező: Egy szerződés, mely rögzíti hogy a következő években a rendezvény Palotán lesz megtartva, és a bevétel X % a várost illeti majd, ezenfelül 1 millió forint, melyet a városgazdálkodás használ fel.
Száz szónak is egy a vége, idén is a Cseri erdőben dübörög majd a PaFe, és bízzunk abban, hogy a következő években is ugyanígy történik majd. Persze “költözés nélkül”.
Még azonban megjegyezném, hogy aki követte a szavazást, és megnézi a végeredményt feketén-fehéren látszik, hogy nem a szavazatok száma volt a mérvadó. Mondhatjuk úgy is, hogy bunda /feltehetően a gonosz kis vöröseslila marslakók műve ez – a szerk./. Na de melyik fesztiválon nem az, sőt a többségükben eleve meghívásos alapon működik a dolog.
A jegyek idén 3500 illetve 3900 magyar forintot érnek majd. melyeket a Ticket Express irodáiban és a JegyShop.hu-n megvásárolhatsz! Jobb lesz igyekezni, hiszen március 15.-ig a négynapos jegyet is a háromnapos áráért kaphatod meg!
0 Megjegyzések