Tisztelt írók és költők. Nektek is lehetőségetek van arra, hogy portálunkon megjelenjetek a menüben található Tartalom beküldése linkre kattintva.

Csaknem száz költő a második Versmaratonon

Kilencvenhat költő olvassa fel verseit a költészet napján, április 11-én a Thália Színház Mikroszkóp Színpadán a másodszorra megrendezendő Versmaratonon, amely az idén kiegészül egy egynapos költészeti könyvvásárral is. A maratoni felolvasásba a közmédia csatornái is többször bekapcsolódnak majd. Mint a keddi budapesti sajtótájékoztatón elhangzott, a rendezvényen próbálják ki élesben a Látvány Stúdió elnevezésű új hangstúdiót, amely a Thália Színház és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) együttműködésével jött létre, és amelyet április 10-én adnak át.

Bereményi Géza, a Thália Színház igazgatója elmondta: a Látvány Stúdió hatalmas, hangszigetelt üvegablakán keresztül a Nagymező utcán sétálóknak is lehetőségük lesz bepillantani a bent folyó munkába, felolvasásokba, interjúkba, hangjátékok felvételébe.

Első alkalommal a költők vehetik birtokukba a stúdiót, ahol valamennyi előadó felolvas néhány verset - tette hozzá a direktor, aki szerint a Versmaraton befogadása a színháznak kötelessége volt, és egyben nagy megtiszteltetés is.

Böröcz István, az MTVA vezérigazgatója kiemelte: a közmédia fontos feladatának tekinti a minőségi magyar kultúra támogatását. Ez nem merül ki abban, hogy rögzítik a fontos eseményeket, hanem igyekeznek egyéb módokon is segíteni a magyar kultúrát - fogalmazott, megjegyezve, hogy a közmédia szerepet vállal események, rendezvények előkészítésében, szervezésében is.

A Látvány Stúdió kapcsán elmondta, hogy a színház az építést vállalta magára, és az MTVA végezte a stúdió technikai berendezését. A Versmaraton idejére a közmédia 20 munkatársát delegálják a helyszínre – tette hozzá Böröcz István.

Jónás István, a Magyar Rádió vezérigazgatója a sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy a közszolgálati csatornákon már az indulást követő első hónapokban hallható volt kortárs költészet, az első vers – egy rádiós témájú paródia – 1924-ben hangzott el.

A vezérigazgató kiemelte: a Versmaratont a rádió munkatársai nemcsak közvetítik, hanem rögzítik is, emellett a Vers napról napra című műsorban is hallhatók lesznek a felvett költemények. A rendezvény a Kossuth Rádió honlapján és a hirado.hu-n is követhető lesz.

Tornai Szabolcs, Magyar Napló szerkesztője a Versmaraton legfontosabb céljának azt tartotta, hogy tudatosítsa a magyar olvasókban a magyar költészet „csúcsteljesítményeit”. „Magyarország költészeti nagyhatalom” – fogalmazott a szerkesztő.

Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség elnöke közölte: Az év versei 2012 című antológiában, amely a Magyar Napló Kiadónál jelent meg, valamennyi, a műsorban elhangzó vers olvasható.

A Magyar Napló Kiadó, az MTVA, a Magyar Írószövetség, a Magyar Rádió, a Thália Színház és az irodalmi, társadalomtudományi kiadókat tömörítő Könyves Szövetség szervezésében megvalósuló, ingyenesen látogatható Versmaratonra délelőtt 11-től este 11-ig várják a közönséget április 11-én, József Attila születésnapján, a költészet napján.

Szinte mindenki versel Szegeden

Bár a költészet napját csak a jövő héten ünnepli az ország, Szegeden már keddtől egészen április 14-ig várják verses programokkal, köztük szabadtéri és „sereges” felolvasással, kötetbemutatóval és flash mobbal a költészet kedvelőit. A Versünnep április 3-án, kedden este a Bálint Sándor Művelődési Házban indul, ahol a szegedi önkormányzat, a Szegedi Írók Társasága, a Szeged folyóirat, a Bába Kiadó és a Dugonics Társaság estjére várják a közönséget.

Április 4-én, szerdán – Juhász Gyula születésnapján – délután 5 órától az EDF DÉMÁSZ-székház aulájában versperformansz zajlik majd felolvasásokkal, kéziratok árverésével, muzsikával és az erre az alkalomra megjelenő, Szarvasfiak unokái című antológia bemutatásával, amely 18 fiatal szegedi és Szegedhez kötődő költő mintegy száz versét tartalmazza. Az eseményre délután a belvárosban a Király König Péter Zeneiskola rézfúvós együttese toborozza a versszeretőket.

„Sereges versfölolvasást” hirdetett az ünnep alkalmából a Szögedi Védegylet. A szervezők célja, hogy a Roosevelt téren Juhász Gyula születésnapján, szerdán minél nagyobb „sereg” szavalja el a költő Szeged című versét. A rekordkísérletet követően bárki elmondhatja kedvenc versét is Juhász Gyulától.

A Facebookon is szerveződik egy szegedi program április 11-re, József Attila születésnapjára, a költészet napjára: Az Impro Művészeti és Oktatási Egyesület vezetésével folyamatos versfelolvasás lesz a Dugonics téren és verses villámcsődület is várható a város több pontján. Közreműködik a Lábjegyzet Színház, a Szegedi Egyetemi Színház, a Szegedi Kikötő és az Azték Színjátszó és Tánccsoport.

A Grand Caféban április 12-én délután Vincze Fruzsina tart zenés előadást, amelyet kerekasztal-beszélgetés követ irodalmárok, kortárs költők és írók részvételével. Este pedig a Szegedi Egyetemi Színház és az Impro Stúdió közös előadásában versek hangzanak el zenére, többek között József Attila, Károlyi Amy, Radnóti Miklós, Illyés Gyula, Kányádi Sándor és Paudits Zoltán művei.

Április 14-én, szombaton 10 órától a Somogyi-könyvtárból Verslábaló címmel játékos irodalomtörténeti emlékséta indul József Attila és Juhász Gyula emlékére. A két évforduló tiszteletére a Szeged folyóirat Facebook-oldalán szavazni is lehet: mindenki voksolhat kedvenc József Attila-, illetve Juhász Gyula-versére.

Guinness-rekord és híres versmondók Zalában

Hévízen József Attila összes versének felolvasásával Guinness-rekord kísérletre vállalkoznak, Nagykanizsán a város híres versmondói adnak elő más programok mellett a költészet napja alkalmából Zala megyében.

Nagykanizsán a Honvéd Kaszinóban A szívem legkedvesebb verse címmel csütörtökön este tartanak városi ünnepséget. A műsorra neves, országszerte és a Kárpát-medencében is ismert kanizsai és a dél-zalai városból elszármazott versmondók kaptak meghívást - közölte Halmos Ildikó, a Honvéd Kaszinó igazgatója az MTI-vel.

Hévízen április 10-én 16 órakor Guinness-rekord kísérlet kezdődik a Bibó István Alternatív Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskolában. Diákok, pedagógusok arra vállalkoztak, hogy másnap déli 12 óráig felolvassák József Attila teljes lírai életművét, több mint hatszáz versét, verstöredékét a Bibó-iskola sportcsarnokában. A rendezvényt Papp Gábor polgármester nyitja meg, aki elsőként olvassa fel kedvenc költeményét, a Hetediket.

Az akcióval az iskola arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a mai fiatalok számára is fontos a vers, a versolvasás, a magyar költészet – hangsúlyozta Nagy Boldizsár igazgató. Keszthelyen a költészet napi összeállításban Arany János, József Attila, Faludy György, Pilinszky János és Varró Dániel költeményei hangzanak el április 11-én a Balatoni Színházban. Az ünnepi műsorra a helyi Vajda János Gimnázium a legjobb versmondóit gyűjtötték össze.

Csengei Ágota, a Goldmark Károly Művelődési Központ igazgatója elmondta, hogy a korábbi években „külső” előadóművészeket hívtak meg, idén első alkalommal szólították meg a helyi gimnazistákat. A költészet napi összeállítás egyben főpróbája lesz az április 26. és 27. közötti helikoni ünnepségeknek. Szólt arról is, hogy április 22-én ugyancsak a Balatoni Színház lesz a házigazdája a Csengey Dénes versmondó verseny elődöntőjének.

„A versek a mindennapi élet részét kellene hogy képezzék, de ez sajnos nem így van. Felgyorsult a világ, mindenki tele van problémákkal, a költészetre már nem nagyon marad idő, ezért van kiemelt szerepe az irodalmi programoknak” – fogalmazott Csengei Ágota.

Kiss Gábor, a Deák Ferenc Megyei Könyvtár igazgatója szerint a költészet évezredek óta része az emberi kultúrának, és ennek az igénye a mai napig nem halt ki. E gondolat jegyében szervezett az intézmény megyeszerte programokat; április 14-én lesz a megyei József Attila szavalóverseny döntője Letenyén a Fáklya Művelődési Ház és Könyvtárban. Április 16-án a Zabszalma Együttes ad ünnepi műsort Zalaegerszegen a megyei könyvtárban, és ugyanitt mutatják be április 18-án D. Bencze Erzsébet Üveghang című képzőművészeti verseskötetét.

A költészet napját József Attila születésnapjára emlékezve 1964 óta minden évben április 11-én ünneplik Magyarországon.

2012 magyar vers hangzik fel Tatán

A költészet napjához kapcsolódva Tata különböző pontjain, közterületeken, iskolák és intézmények közelében összesen 2012 magyar vers hangzik el, az előadók köre a legkisebbektől a középiskolásokig terjed. A több mint húsz helyszínen kétezer főt megmozgató rendezvényre a diákok mellett felnőtt versmondók is jelentkeztek.

Szintén Komárom-Esztergom megyében, Oroszlányban szerdán a városi könyvárban rendeznek kistérségi vers- és prózamondó versenyt, Komáromban Optimistán bele a reménytelenségbe címmel Dörner György színművész ad önálló estet a Jókai moziban.

Tatabányán csütörtökön tartják a diák- és ifjúsági önkormányzat által szervezett vers- és prózamondó verseny városi döntőjét. Dorogon pénteken Búzás Huba költő, Feledy Gyula Zoltán festő és Gyurcsány Ferenc politikus lesz a Haladó Demokraták Asztaltársaságának vendége.

Tatabányán a József Attila Megyei Könyvtárban április 16-án Versek négy tételben címmel Tóth Zsóka helyi előadóművésszel beszélget Pápai Ferenc. A költészet napját József Attila születésnapjára emlékezve 1964 óta minden évben április 11-én ünneplik Magyarországon.
(MTI)
Reactions

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések