Nehéz helyzet egy internetes magazint a nyomtatott orgánumok mintájára bemutatni, már csak azért is, mert nem beszélhetünk diszkréten elválasztott lapszámokról, sokkal inkább egy folyamatos dinamizmusról, az alakuló megőrzésről. Aki belép az újnautilus oldalára a „címlapon” a legfrissebb anyagokkal találkozhat, rovattól függetlenül, amely kiemelési elv megkönnyíti rendszeres olvasóink böngészését, ahogy a tematikus keresést a fülcímkékként megjelenő kategóriák, és lap alján található beosztás is.
Mit találunk ma ebben a változó világban?
Rui Cardoso Martins regényrészlete tűnik elsőként a szemünk elé (Csontok csontok csontok), de az irodalmi szövegeket keresők most elolvashatják Bánki Éva, Korpa Tamás, Borbély András és Móricz Zsigmond szövegeit is. Már ez a válogatás tükrözi a szerkesztők szemléletét: határokon, kategóriákon átlépve az élő (nem csupán kortárs vagy kanonizált) irodalommal foglalkozni.
A legfrissebbek közt találjuk a kéziratrovatból Borbély András A Légyfogó c művét, a tudomány rovatot képviseli Szigeti Csaba (Oc e Non: Igen és Nem – a fordításról Báthori Csaba trubadúrfordításai kapcsán), kritikáink közül Horváth Luca friss szövegét kínáljuk (A legfehérebb afrikai (José Eduardo Agualusa: A múltkereskedő) ). A folyóirat egy egyetem fórumából spontán módon kialakult, intézményi háttér nélküli orgánum, amely nem szűkíti érdeklődési körét az irodalomra, sokkal inkább a világ iránt érdeklődő fiatalok terepe, mint egy diszciplinához ragaszkodó közösségé, a publicisztika rovatban mindig gondolatébresztő szövegeket olvashatunk. Most éppen Bánki Éva Izlandról szóló szövegét
Aki az újdonságok után még többre vágyik, lejjebb görgetve kibővített tematikus felosztást talál, ahonnan kedvére válogathat, de előfordulhat, hogy konkrét rovatot kiválasztva, annak archivált szövegeit vizsgálja meg alaposan. Mi mégis maradjunk az aktuális szövegeknél.
A Kritika rovat külön érdekessége, hogy a Dobás Kata által vezetett, aktív, hallgatókból álló műhely munkáit is itt kerülnek közlésre. A már említett textuson kívül még négy kritika vár elolvasásra (Bujdosó Klára: Újraszőtt történelem (Szécsi Noémi: Nyughatatlanok);Gorove Eszter: Zenélhet a sivatagi szél (Csehy Zoltán: Homokvihar);Magyar könyvek bolgárul – s azok kritikái egy kötetben; Rebeka Sára: Kutya, kiásva (Krasznahorkai László – Max Neumann: Állatvanbent)), ahogy megannyi tudományos szöveg (Szigeti Csaba: Az elveszett esszencializmus keresése: a Tolsztoj-példa I.;Tóth Andrea: A minimalista próza és a szerelem;Bánki Éva: Költők, szavak, bálványok
Szabó Judit Eszter: Mágikus térhasználat Gion Nándor Virágos katona című regényében), valamint újabb és újabb „kéziratokra” bukkanunk (Bajzák Anna: Rezső a k(ó)orszellem – egyperces mizantropikonok – II. rész; Juhász Imre: Tisza Úr; Papp Dénes: A feledékeny emberek betegesek - III. rész (3/3); Horváth Luca: Vonatok).
De az újanutilus nem merül sem le sem ki itt: a jobboldali sáv blogjaiban is ajánlatos szétnézni, elolvasni a hozzászólók véleményét, és megnézni a képeket az újnautilus másik arcáról, hogy megtudjuk, nem csupán átvitt értelemben beszélhetünk eseményről. Az A38-on megrendezett estek mellett idén nyáron az első szabadegyetemet is létrejött a beregszásziak aktív közreműködésével. Így nem csupán virtuálisan, hanem perszonálisan is találkozhattak a különféle hangok. És bár nem mindig egyeznek a vélemények, de a sokhangú szólam egyhangúan bizonyítja, hogy a beszélgetéshez eltérések kellenek, nem csupán hovatartozások és állásfoglalások.
Nem csupán a tartalom változik, a forma is megújul: az ősszel egy új honlappal találkozhat minden olvasónk, felfedezve a technikai lehetőségek újabb és újabb vizeit is.
0 Megjegyzések